Vi är stolta över att presentera några av världens bästa Crossminton-spelare som medlemmar i Team Speedminton®:

Lori Skerl

Födelsedatum: 18.10.2001

Hemort: Sevnica

Nationalitet: Slovenien

Racket: PHANTOM

Klubb: Krosmintonski klub Radece

Prestationer: 2: a plats U18 World Championship 2017, 1: a plats Plats U18 European Championship 2016, 1: a plats U14 World Championship 2015

Yrke: Studier i Turism managment

Nika Miškulin

Födelsedatum: 03.11.2001

Hemort: Zagreb

Nationalitet: Kroatien

Racket: BLADE

Club: Croatian Crossminton team

Prestationer: 1st plats U18 World Championships 2018, 1st plats U18 German Open 2018

Yrke: Student

Eliška Andrlová

Födelsedatum: 24.05.2000

Hemort: Pardubice

Nationalitet: Tjeckien

Racket: BLADE

Club: Crossminton Pardubice

Prestationer: 1: a Europamästerskapet 2018, 1: a plats U18 världsmästerskap 2017 (singel & dubbel), 1: a plats Nationmästerskap Tjeckien 2017

Yrke: Student

Maciej Filipowicz

Födelsedatum: 12.03.2001

Hemort: Mrzezyno

Nationalitet: Polen

Racket: BLADE

Klubb: UKS Kapitan Navi Mrzezyno

Prestationer: 2: a plats U18 European Championship 2018 (Singel ocj Dubbel), 1: a plats Polish Championship 2017

Yrke: Student

Jaša Jovan

Födelsedatum: 10.10.1999

Hemort: Trbovlje

Nationalitet: Slovenien

Racket: BLADE

Klubb: SD Speed Trbovlje

Prestationer: 1st plats U18 World Championship 2017,  2: a plat Croatian Open 2018

Yrke: Student

Per Hjalmarson

Födelsedatum: 25.10.1982

Hemort: Göteborg

Nationalitet: Sverige

Racket: BLADE

Club: 7H Speeders

Prestationer: World Championship 1: a plats 2011 & 2015,  European Championship 1: a plats 2008, 2009, 2012 & 2014

Profession: IT Business Consultant

Vårt Speedminton® All-Star Team

Jasmina Keber

Födelsedatum: 26.11.1988

Hemort: Sevnica

Nationalitet: Slovenien

Racket: PHANTOM

Klubb: Krosmintonski klub Radece

Prestationer: 1: a plats World Championship 2013 & 2015, 1: a plats  European Championship 2012 & 2014

Yrke: Student (Master) i Sports-Management

Melker Ekberg

Födelsedatum: 28.03.1980

Hemort: Kinna

Nationalitet: Sverige

Racket: BLADE

Club: 7H Speeders

Prestationer: World Championshpi 2: a plats 2011, 1: a plats  World Championship 2015 Mixed dubbel), 1: a plats European Championship 2016 Mixed dubbel)

Yrke: tennistränare i Varbergs Tennisklubb